Choć zapewne każdy z nas uczył się o tym zjawisku na lekcjach fizyki, nasza wiedza często zatrzymuje się na poziomie teoretycznym i nie obejmuje praktycznych zastosowań. Tymczasem fale radiowe (RF) mają szerokie zastosowanie nie tylko w komunikacji, ale także w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Przyjrzyjmy się temu ostatniemu zagadnieniu, które jest zbawieniem dla wszystkich, którym zależy na nieinwazyjnych metodach poprawiania urody: redukcji zmarszczek, liftingu twarzy oraz poprawie jakości skóry.
Radiofrekwencja na zmarszczki – czy to działa?
Fale radiowe przede wszystkim generują ciepło, które bezpośrednio wpływa na obecne w skórze włókna kolagenowe oraz naczynia krwionośne. Zabiegi radiofrekwencji mają za zadanie poprawić ukrwienie tkanek oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc urządzenia oraz czas ekspozycji skóry na działanie fal, skóra powinna pozytywnie zareagować na zabieg RF. Efektem jest bardziej jędrna i mięsista skóra oraz spłycone zmarszczki.
Fale radiowe w kosmetologii najczęściej wykorzystuje się do radzenia sobie z następującymi problemami:
- wiotka, obwisła skóra
- widoczne zmarszczki
- cienie i obrzęki pod oczami
- cellulit na udach i pośladkach
- opadająca powieka.
Zabiegi kosmetologiczne RF będą również przydatne, jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawie konturów twarzy i ciała.
Zabiegi RF: przeciwwskazania
Nawet najmniej inwazyjny zabieg kosmetyczny może być potencjalnie szkodliwy w przypadku niektórych osób. Warto upewnić się, że nie dotyczy nas żaden punkt listy, zanim umówimy się na redukcję zmarszczek za pomocą fal! Najczęściej wymieniane przeciwwskazania do stosowania RF to:
- ciąża
- nowotwory skóry
- choroba lub zapalenie skóry
- implanty w ciele oraz inne urządzenia elektroniczne (rozrusznik serca, aparat słuchowy)
- epilepsja
- choroby tarczycy
- nadciśnienie
- zapalenie żył
- cukrzyca
- trądzik różowaty
… oraz wiele innych. Przed wizytą w gabinecie kosmetycznym należy koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem.